Search

EGSC News

EGSC announces Dean’s Honor and Merit Lists for Fall 2021

EGSC announces Dean’s Honor and Merit Lists for Fall 2021

by .(JavaScript must be enabled to view this email address) | January 11, 2022
Last Edited: January 11, 2022 by Harley Strickland
EGSC announces Dean’s Honor and Merit Lists for Fall 2021

The following students have been named to East Georgia State College’s Fall Semester 2021 Dean’s Honor and Dean’s Merit Lists. To be named to the Dean’s Honor List, a student must have a semester grade point average of 3.5 or higher in 15 or more hours of course work. Students named to the Dean’s Merit List must have a semester average of 3.5 or higher in at least 12 but less than 15 semester hours of course work.


Dean’s Honor List:

Appling County – Faith H. Johnson

Bacon County – Robert C. Kirkland

Bartow County – Savannah C. Warren

Burke County – Alexander X. Archie, Brantley W. Jones, Liam Q. Weitzel

Bryan County – Hunter M. Groover

Bulloch County – Alexandria M. Rogers, Clayton D. Thigpen, Dorsedious S. Thomas, McKenzi A. Wilkerson, Danielle A. Young

Candler County – Sandra O. Scott

Catoosa County – Bailey T. Davis

Chatham County – Raegan N. Sterrett

Columbia County – Jessica M. Germain, Afsha R. Momin

Colquitt County – Sarah G. Harrrell

Dekalb County – Ridge H. Turner

Effingham County – Alyssa K. LeTourneau, Garrett A. Smith

Emanuel County – Adrianna R. Braswell, George W. Donaldson, Zera L. Edenfield, Madison E. Grimm, Imani S. Harmon, Jadah T. Harrison, Jaylee L. Justice, Tyler V. Kelly, Maggie A. McBride, Kolbie A. Motes, Megan E. Ray, Rachel F. Shaw, Elisha K. Youmans

Evans County – Hailey M. Kinlaw

Fulton County – Pragya A. Gupta, Arthur S. Neubauer, Davita A. Roebuck

Gwinnett County – Zuriyah M. Davis, Carly R. Forrester

Henry County – Madeline A. Cash, Nia C. Lawrence

Jackson County – Zachary C. Kwiatkowski, Cade T. Wit

Jefferson County – Denetria K. Dixon, Aaliyana C. Patterson, Hailey E. Rozier

Jefferson County, CO – Stacia N. Raley

Jenkins County – Karlee G. Small

Johnson County – Kara I. Drew, Samuel M. Jackson, Kylie L. Powell, Landry O. Thompson, MaKenzie S. Webb

Kent County, MI – Alyssa M. Barbrick

Montgomery County – Bret A. White

Richmond County – Malesha D. Gantt, La’Fredrick A. Gilchrist, Kaylan T. Patterson, Jolene V. Velazquez

Rutherford County, TN – Carter P. Hinson

Tattnall County – Adam E. Harvey

Toombs County – Alexys P. Beasley, Falyn A. Holland

Treutlen County – Carleigh E. Defee

Walton County – Ashleigh M. Miles

Ware County – Jett T. Justice, Sierra C. Taylor

Washington County – Tabitha C. Mimbs

Wilkes County – Tasha A. Gravel


Dean’s Merit List:

Appling County – Samuel T. Mock, Graci E. Nail, Anna A. Squires

Atkinson County – Caleb H. Strom

Bibb County – Kierra D. Jones

Bryan County – Terri D. Adams

Bulloch County – Liam A. Boyd, Herbert L. Deloach, Stacy M. Dunnum, David F. Edwards, Karen M. German, Hilarie A. Jackson, Christian T. Lucas, Thaddeus G. Mackintosh, Zachary O. Mayo, Abigail R. Mock, Diosymar E. Morales-Amador, Jordan A. Morris, MacKenzie D. Peterson, Carissa Walden, Adam M. Wentz, Nakisha L. Williams

Burke County – Kendall A. Eberly, Anslie L. Glisson, Rylie L. Hillis

Candler County – Makahyla G. Meade, Carlie S. Myers, Brandi J. Sanders

Chatham County – Preston A. Crisp, Connor L. Flores, Fiorela Metrailler, Rebecca D. Miller, Braden A. Sorge

Columbia County – Jacob W. Ackerman, Bayden T. Blackwell, Victor M. Avila Perez, Kayla M. Constable, Kayla S. Delgadillo Garcia, Kazema Z. Momin, Nile E. Pierre-Louis, Kristin E. Preast, Ina M. Prescott, Matthew E. Smith, Jessica F. Tutt, Rahul Verma, Thomas B. Willis

Emanuel County – Kaci A. Aldrich, Emily A. Bailey, Kadin R. Harper, Monique N. Johnson, Cassidy G. Meeks, Madison L. Mills, Heidi C. Puckett, Alexis K. Ray, Margaret G. Singletary, Michael S. Vautier, Karson B. Walraven, Bethany Z. Way

Effingham County – Jeremiah C. Daniels, Tyler L. Giovannini

Evans County – Austin N. Hendrix

Forsyth County – Reagan L. Craven

Haralson County – Jim J. Brown

Houston County – Jacob M. Phillips

Jeff Davis County – Abby B. McDaniel

Jenkins County – Rylee L. Cook

Jefferson County – Lee K. Hannah, Jasmine L. Ibraheem, Caroline L. Kitchens

Johnson County – Kaci E. Joiner, Amanda L. Lee, Graci R. Smith, Christal S. Thomas

Kings, CA – Jordan G. Scott

Laurens County – Starla A. Lampp, Grant B. Stewart

Liberty County – Savannah C. Mehnert

Lincoln County – Camron M. Poindexter, Alexus J. Searles

Montgomery County – Matthew L. Mead

Queens, NY – Justin H. Larrea

Richmond County – JohnniQua D. Bryant, Gloria C. Charles, Jayla Diaz, Malik J. Nunnery, Scottie L. Paschal, Deontae Saffo, Richard S. Taylor

Screven County – Jillian M. Lindsey, Leighanna M. Smith, Grant B. Yarber

Spalding County – Derrick D. Paul

Tattnall County – Braylen E. Hall, Jaycee E. Hinson, Sarah A. Melton, Hannah A. Sapp, Hunter C. Stanfield

Thomas County – Jack R. Anderson

Toombs County – Benjamin S. Beverly, Samantha E. Bray, Leezett I. Castro, Rebekah E. Corbitt, Sharonda M. Johnson, Kelsi B. McDonald, James M. Poppell, Denise L. Wilkes, Madali P. Winn

Treutlen County – Maddux P. Bedgood, Brittney B. Shivers

Washington County – Jacob G. Courtney, Devin L. Myrick

Wilkinson County – Mykia C. Austin